Sekret prawdziwego szefa kuchni – Pianka z Tanka


Sekret prawdziwego szefa kuchni – Pianka z Tanka

Każdy z nas chciałby poznać sekret prawdziwego szefa kuchni. Nigdy wcześniej nie było tak dużej mody na zawód szefa kuchni. Dzięki takim produkcjom telewizyjnym jak „Master Chef”, „Top Chef” czy „Kuchenne rewolucje” Polacy pokochali gotowanie i zainteresowali się gastronomią. Przyrządzanie potraw przestało być mało prestiżowym, domowym obowiązkiem, a urosło do rangi sztuki oraz pasji, którą warto się dzielić. Oczywiście, jest to bardzo pożądany kierunek zmian, jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że programy rozrywkowe nie ukazują obiektywnej prawdy, a pewne wyidealizowane wyobrażenie rzeczywistości. Na czym tak naprawdę polega praca w restauracji i jaki jest sekret prawdziwego szefa kuchni?

Z czym kojarzy nam się praca szefa kuchni? Prawdopodobnie wielu z nas ma zupełnie wypaczony obraz tego zawodu. Jedni demonizują pracę w restauracji, utożsamiając ją z niezwykle szybkim tempem i wysiłkiem fizycznym. Inni skupiają się głównie na prestiżu tej profesji, wyobrażając sobie przede wszystkim dopieszczanie ulubionych dań, fantazyjne dekorowanie ich na talerzach oraz zbieraniem wyrazów uznania od konsumentów. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku. Z jednej strony sekret prawdziwego szefa kuchni to pasja z jaką traktuje gotowanie,  – a traktuje je jak sztukę – a z drugiej: brak obaw przed ciężką pracą i nieustannymi wyzwaniami. Obowiązki zawodowe szefa kuchni nie ograniczają się do gotowania. Jego zadaniem jest również (a może przede wszystkim) koordynowanie pracy wszystkich osób w kuchni, dbanie o zaopatrzenie oraz dbanie o ostateczny wygląd i smak dania, które ląduje na stole. Krojeniem poszczególnych składników, mieszaniem, smażeniem i gotowaniem zajmują się głównie kucharze, nad którymi szef kuchni ma pieczę, dlatego sekret prawdziwego szefa kuchni polega również na posiadaniu umiejętności organizacji pracy. To on jest odpowiedzialny za jakość produktów, które są używane do przygotowywania potraw, sporządza kartę dań i wymyśla kolejne propozycje dla gości restauracji. Wbrew pozorom, nie jest to łatwa i przyjemna praca, choć dla prawdziwego pasjonata może być niezwykle satysfakcjonująca. Jednak warto podkreślić, że nie jest to zajęcie, które może wykonywać każdy. Jakie czynniki i cechy charakteru składają się na sekret prawdziwego szefa kuchni? Po czym poznać, czy nadajemy się do takiej pracy?

Całodobowa restauracja Pianka z Tanka - sekret prawdziwego szefa kuchni

Niektórym może się to wydać oczywiste, jednak należy wspomnieć, że dobrym szefem kuchni może zostać wyłącznie ktoś posiadających wyczucie smaku. Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie znakomitego kucharza, który nie lubiłby jeść i próbować nowych dań. Nie wystarczy nauczyć się na pamięć gotowych przepisów – trzeba eksperymentować, bawić się połączeniami smakowymi i być otwartym na kolejne kulinarne doświadczenia. Szef kuchni nie tylko odtwarza, ale również tworzy zupełnie nowe potrawy. Zanim jednak zaprezentuje je gościom, musi doskonalić swoje procedury, testując efekty na własnym podniebieniu.

Oczywiste jest, że sekret prawdziwego szefa kuchni tkwi w pasji do gotowania i zaangażowaniu w wykonywaną pracę. Trochę racji mają ci, którzy kojarzą pracę w kuchni z krwią, potem i łzami. W najbardziej intensywnych okresach kucharze i szef kuchni muszą mierzyć się z wysokimi temperaturami, presją czasu i stresem. Nie da się wykonywać takiej pracy bez oddania i ambicji, by stworzyć wspaniałe miejsce, do którego goście będą przychodzili z wielką ochotą. Szef kuchni musi być także osobą zorganizowaną, punktualną i rzetelnie podchodzącą do swoich obowiązków. Jego zadaniem jest m.in. planowanie zakupów w taki sposób, by niczego nie zabrakło, ale jednocześnie by lokal nie był narażony na straty. Dodatkowo musi przydzielać współpracownikom poszczególne zadania tak, by danie powstało w jak najsprawniejszy sposób. Roztrzepanie i „artystyczny nieład” po prostu zupełnie nie sprawdzają się w kuchni.

Podobnie jak w wielu innych zawodach, sukces nie bierze się tutaj „z powietrza”. Zanim dana osoba zostanie szefem kuchni, musi poznać pracę w restauracji od podstaw i zdobyć niezbędne doświadczenie. Nie chodzi jedynie o poznanie restauracji jako miejsca pracy. Sekret prawdziwego szefa kuchni polega także na świetnym zgraniu z własną restauracją i swoim zespołem. Znakomicie sprawdza się tutaj zasada, według której dobry przełożony to osoba, która nie tylko umie wydawać polecenia, ale również w razie potrzeby zastąpić lub wspomóc każdego ze swoich podwładnych.

Całodobowa restauracja Pianka z Tanka - sekret prawdziwego szefa kuchni

Szef kuchni musi wiedzieć, na czym polegają obowiązki każdej z podległych mu osób i czego może od nich wymagać. Zna świat gastronomii od podstaw: umie szybko obrać ziemniaki, usmażyć doskonałe steki, sprawnie posiekać warzywa i przygotować każde danie, które pojawia się w karcie menu. Nie wymaga od nikogo rzeczy niewykonalnych, potrafi zadbać o dobrą atmosferę w miejscu pracy, a jednocześnie wie, jak zmotywować inne osoby do działania. W dodatku każda kolejna restauracja, w której miał okazję pracować, pomogła mu wypracować własny styl i smak oraz poszerzyła jego kulinarne horyzonty. Doświadczenie zawodowe jest kluczowe w nauce umiejętności, które przydają się w codziennej pracy – wiedza teoretyczna to nie wszystko, zwłaszcza w tej profesji. Sekret prawdziwego szefa kuchni to wiedza, doświadczenie i talent.

Z doświadczenia wynika również opanowanie wszystkich podstaw do perfekcji. Nie można wymyślać własnych dań i bawić się konwencją, jeśli nie pozna się bazowych receptur. Dobry szef kuchni potrafi nie tylko przygotować najbardziej wymyślne potrawy z karty, ale również jest w stanie usmażyć doskonałą jajecznicę, zaserwować idealnie chrupiące frytki oraz ugotować makaron o perfekcyjnej twardości. To właśnie po takich pozornie prostych rzeczach możemy poznać osobę naprawdę świetną w swoim fachu, która posiadła sekret prawdziwego szefa kuchni.