Jak zorganizować odlotową imprezę w restauracji?


Jak zorganizować odlotową imprezę w restauracji?

Impreza w zaciszu własnego domu może być naprawdę udana, jednak chyba każdy zgodzi się co do tego, że jej zorganizowanie bywa niezwykle męczące i stresujące. Aby ułatwić sobie zadanie, warto zdecydować się na przyjęcie w restauracji. Zwłaszcza, że takie rozwiązanie może okazać się znacznie atrakcyjniejsze nie tylko z perspektywy gospodarza, ale również jego gości. Jak zabrać się do urządzenia imprezy w lokalu gastronomicznym?

Jeszcze do niedawna nasi rodacy byli prawdziwymi „Zosiami samosiami” – za punkt honoru stawiali sobie samodzielne przygotowywanie potraw i wszystkiego, czym raczyli swoich gości. Różnego rodzaju święta i jubileusze wiązały się z ogromem stresu i pracy, co nie zawsze odbijało się pozytywnie na jakości przyjęcia. Na szczęście dziś poszliśmy już po rozum do głowy i wiemy, że korzystanie z gotowych rozwiązań to żadna ujma. Wręcz przeciwnie – nasi goście z pewnością docenią zaproszenie do restauracji, w której będą mogli spróbować dań przyrządzonych przez profesjonalistów. Zorganizowanie imprezy w takim lokalu to świetny pomysł. Ale jak się do tego zabrać?

Zacznij od listy gości

organizacja przyjęć - restauracja piankaŻadna impreza nie może się odbyć bez udziału gości. To oni decydują o tym, czy zabawa jest udana, a także o tym, jaka atmosfera panuje przy stole. Zanim przejdziemy do układania menu, warto więc dobrze przemyśleć listę osób, które zamierzamy zaprosić, biorąc pod uwagę to, jak poszczególni znajomi dogadują się między sobą. Oprócz tego to właśnie od gości zależy charakter imprezy, a co za tym idzie – wybór restauracji. Jeżeli na naszej liście dominują osoby młode, warto postawić na lokal bardziej nowoczesny i odznaczający się luźną atmosferą. Starsi być może docenią bardziej tradycyjne rozwiązania, natomiast rodzice małych dzieci z pewnością ucieszą się z lokalu wyposażonego w przewijak i kącik zabaw dla najmłodszych. Ponadto każda restauracja jest w stanie pomieścić ograniczoną liczbę osób. Zanim więc wybierzemy konkretny lokal, weźmy pod uwagę wielkość planowanego przez siebie przyjęcia.

Wybierz odpowiednią restaurację

organizacja przyjęć - restauracja piankaNie da się ukryć, że poza listą gości najważniejszą decyzją jest wybór restauracji. To właśnie lokal i jego personel sprawiają, że impreza staje się niezapomnianym doświadczeniem (lub przeciwnie: pozostawia nas z niesmakiem i pustym portfelem). Oprócz kwestii wymienionych w poprzednim punkcie, czyli wielkości restauracji oraz jej charakteru, warto wziąć pod uwagę również własne upodobania. Jeśli uwielbiamy tradycyjną, polską kuchnię, nie warto męczyć się w barze z sushi tylko po to, by komukolwiek zaimponować. Jeśli zaś jesteśmy wegetarianami (lub ktoś z naszych gości nie je mięsa), upewnijmy się, czy dany lokal oferuje potrawy kuchni roślinnej. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na restaurację, która odznacza się wszechstronnością – dobrze, by w karcie znajdowały się zarówno zupy czy sałatki, jak i makarony, dania mięsne i burgery lub pizza. Dzięki temu będziemy mogli sprostać oczekiwaniom gości o różnorodnych potrzebach. Ważny jest również klimat oraz wystrój restauracji. Świetnym wyborem będzie na przykład Pianka z Tanka – restauracja całodobowa oferująca nie tylko bardzo smaczne jedzenie, ale również piwo przechowywane w specjalnych tankach, które zapewniają mu świeżość, wyjątkowe walory smakowe oraz aromatyczne. W dodatku lokal charakteryzuje się stylowym wnętrzem, które jednocześnie kreuje bardzo luźny nastrój – idealny na imprezę w gronie rodziny i znajomych.

Wyślij zaproszenia

Warto uprzedzić gości o planowanej imprezie co najmniej dwa tygodnie przed jej datą. Dzięki temu zaproszone przez nas osoby nie zaplanują sobie niczego innego na ten dzień, będą mogły przygotować sobie strój i ewentualny prezent. Jeśli impreza ma specjalny charakter (np. świętujemy jakąś ważną okazję), warto sięgnąć po nieco zapomnianą tradycję wysyłania zaproszeń w formie papierowej. Będzie to bardzo czytelny sygnał informujący naszych gości o charakterze przyjęcia

Skomponuj menu

organizacja przyjęć - restauracja piankaOczywiście, możemy pozwolić przyjaciołom, by sami indywidualnie zamówili sobie dania dostępne w karcie. Jednak na większości przyjęć okolicznościowych gospodarze stawiają na specjalnie przygotowane na tę okazję menu. Można zdecydować się na gotowe zestawy podawane każdej z osób lub półmiski, z których goście sami nakładają sobie to, na co mają ochotę. Ta druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza – trudno wybrać jedno danie, które będzie odpowiadało wszystkim zaproszonym. Warto zdecydować się na różnorodne potrawy: najlepiej niech co najmniej jedna z nich będzie mięsna (świetnie sprawdzi się dostępny w Piance tradycyjny schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą), a druga wegetariańska (np. spaghetti aglio olio e peperoncino lub quesadilla z warzywami). Możemy również pokusić się o jedno danie z ryby lub owoców morza (o ile mamy w swoim towarzystwie amatorów takich smaków). Już podczas dostarczania zaproszeń warto zapytać przyjaciół o ewentualne nietolerancje pokarmowe lub stosowane diety. Wówczas łatwiej będzie nam podjąć decyzję o doborze menu. Jeśli na naszej imprezie pojawią się dzieci, nie możemy również zapomnieć o ich potrzebach. Każdy maluch z pewnością ucieszy się z takich specjalności Pianki jak domowy rosół czy pizza.