Najlepsze restauracje – co sprawia, że jedne odnoszą sukces, a inne nie?


Najlepsze restauracje – co sprawia, że jedne odnoszą sukces, a inne nie?

Polacy pokochali gastronomię – popularność „Kuchennych rewolucji” i innych programów kulinarnych sprawiła, że chętnie odwiedzamy coraz to nowe restauracje i próbujemy nieznanych dotąd smaków. W efekcie nowe lokale powstają jak grzyby po deszczu i… część z nich równie szybko znika. Jakie czynniki odpowiadają za to, że jedne to najlepsze restauracje, a inne okazują się spektakularną klapą?

Polski rynek gastronomiczny od pewnego czasu przeżywa bardzo pozytywne zmiany. Nasi rodacy przestali zadowalać się bylejakością i coraz chętniej sięgają po coraz bardziej egzotyczne specjały. Już nie wystarczają nam wizyty w restauracji od wielkiego dzwonu i zajadanie się tanimi kotletami smażonymi na głębokim tłuszczu. Zaczęliśmy interesować się kuchnią, dzięki czemu wiemy, czego możemy wymagać i chętnie eksperymentujemy na tym polu. Nawet najniższe ceny nie sprawią, że będziemy chętnie odwiedzali jakiś lokal, jeśli jego dania, personel czy wnętrze nie spełnią naszych oczekiwań. Restauratorzy, którzy tego nie rozumieją, nie utrzymają się na rynku zbyt długo. Jakie czynniki przesądzają o sukcesie lokalu gastronomicznego?

Dobre jedzenie

To banał, ale chyba nikt nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że najlepsza restauracja skupia się najbardziej na kuchni. Udowadnia to choćby rosnąca popularność food trucków, które nie są w stanie zaimponować gościom ciekawym wnętrzem czy eleganckim sposobem podawania dań. Jeśli klienci są zadowoleni z jakości serwowanych potraw, są w stanie przymknąć oko na naprawdę wiele mankamentów czy niedogodności. Każdy, kto marzy o własnej restauracji, musi więc skoncentrować się przede wszystkim na znalezieniu dobrego szefa kuchni. Musi to być osoba o nienagannym poczuciu smaku, umiejętności sprawnego zarządzania personelem i interesujących pomysłach.

Pianka z Tanka - restauracja z pomysłem - Warszawa

To przecież właśnie on odpowiada za to, jakie pozycje znajdą się w menu. Karta dań musi być choć trochę oryginalna.

Oryginalna musi być, by przyciągać uwagę potencjalnych gości i zachęcać ich do spróbowania choć jednej z propozycji. Z drugiej strony, lubimy to, co dobrze znamy – jeśli opisy potraw wydadzą nam się zbyt ekstrawaganckie, możemy nie odważyć się na ich skosztowanie. Przede wszystkim jednak warto pamiętać, że żyjemy w czasach powszechnej dostępności do sieci. Klienci chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami kulinarnymi z pozostałymi internautami. Zarówno pozytywne, jak i negatywne recenzje mają ogromną moc oddziaływania – w kilka chwil mogą rozsławić znakomity lokal, ale również pogrążyć kiepską restaurację.

Personel na medal

Pianka z Tanka - restauracja z pomysłem - Warszawa

Szef kuchni jest sercem restauracji, jednak w jego przypadku liczy się przede wszystkim talent do gotowania. Nie musi być osobą czarującą czy sympatyczną, ponieważ goście na ogół nie mają z nim bezpośredniego kontaktu (inną sprawą jest atmosfera w kuchni i satysfakcja z pracy pozostałych kucharzy). O tym, czy dobrze czujemy się w lokalu, decydują pozostali członkowie personelu. Uśmiechnięty, pomocny kelner w bardzo dużym stopniu wpływa na naszą ocenę danej restauracji. Nawet jeśli dania będą pyszne, nieuprzejma i nieprofesjonalna obsługa niejednokrotnie potrafi zmienić nasze ogólne wrażenia na bardzo negatywne.

Lokalizacja

Wyobraźmy sobie taką sytuację: wychodzimy wieczorem z teatru lub kina i czujemy, że burczy nam w brzuchu. Dokąd udamy się w takim momencie? Do najbliższej otwartej restauracji czy może do najlepszej restauracji – dobrego, sprawdzonego lokalu znajdującego się na drugim końcu miasta? Nie da się ukryć, że jednym z czynników decydujących o popularności restauracji jest jej lokalizacja. Dobre miejsce sprawia, że więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia lokalu, a także trafia do niego przypadkowo lub „po drodze”. Najlepsza restauracja musi mieć odpowiednie położenie. Odpowiedni wybór miejsca często działa lepiej niż najkosztowniejsza promocja.

Ciekawe pomysły

Rosnąca popularność restauracji sprawiła, że coraz większa liczba przedsiębiorców postanawia spróbować swoich sił w gastronomii. Trudno nadążyć za kolejnymi lokalami, które pojawiają się niemal na każdym rogu. Konkurencja jest ogromna, a co za tym idzie – aby przetrwać i zyskać popularność, należy wyróżnić się na jej tle. Trudno wypromować kolejną pizzerię czy budkę z kebabem, ponieważ goście szukają nowych, interesujących doświadczeń kulinarnych. Bardzo ważne jest to, by mieć świeże, ciekawe pomysły na siebie i swój lokal.

Pianka z Tanka - restauracja z pomysłem - Warszawa

Z tego powodu na rynku pojawia się coraz więcej barów i restauracji tematycznych, których siłą są oryginalny wystrój i niepowtarzalny klimat. Aby przyciągnąć uwagę konsumentów, należy zaoferować im coś, czego nie znajdą u konkurencji – nasz lokal to musi być najlepsza restauracja na rynku. Jeden z takich oryginalnych pomysłów realizuje restauracja Pianka z Tanka, która jest lokalem całodobowym. Miejsce to odpowiada na potrzeby wszystkich tych, którzy podróżują w niestandardowych godzinach, stają się głodni podczas powrotu z imprezy lub po prostu są nocnymi markami. Przedstawiciele wszystkich tych grup (i nie tylko) mogą liczyć na ciepły, świeżo przygotowany posiłek o każdej porze dnia i nocy. Dzięki takiej polityce restauracja wyróżnia się na tle innych i pokazuje, że zależy jej na komforcie swoich gości