Savoir vivre przy stole – jak jeść z kulturą?


Savoir vivre przy stole – jak jeść z kulturą?

Wydawałoby się, że jedzenie to żadna filozofia – czynność, którą każdy z nas wykonuje zupełnie intuicyjnie i bez zbędnego zastanawiania się. Rzeczywiście, kiedy spożywamy posiłek w samotności, we własnym domu, nie musimy martwić się o to, w jaki sposób to robimy. Znacznie trudniej jest wtedy, gdy zasiadamy do stołu w towarzystwie. Jak należy się wówczas zachowywać, by nie popełnić żadnej gafy? W odpowiedzi na te pytania spisano zasady savoir vivre.

Spożywanie posiłków to rzecz, którą każdy z nas robi wielokrotnie każdego dnia. Musimy jeść, by przeżyć, ale to nie jedyny powód, dla którego to robimy. Ulubione przysmaki pozwalają nam zrelaksować się po ciężkim dniu i radzić sobie z trudnymi emocjami, dają nam przyjemność, a także stanowią niemal nieodłączny element spotkań towarzyskich, podczas których obowiązują konkretne zasady savoir vivru. Badacze przekonują, że wspólne jedzenie stanowi czynnik zacieśniający więzi w grupie. Gdybyśmy nie musieli jeść, prawdopodobnie nawiązywanie i utrzymywanie ich byłoby dla nas znacznie trudniejsze.

Jednak na co dzień nie zawsze mamy czas na celebrowanie posiłków w gronie rodziny i przyjaciół. Najczęściej jemy w biegu, jednocześnie robiąc coś innego: oglądając telewizję, surfując w internecie, ucząc się lub pracując. Często robimy to na stojąco lub wygodnie rozłożeni na kanapie, za nic mając przyjętą etykiety. I nie ma w tym niczego złego – każdy z nas ma prawo czuć się swobodnie we własnym lokum. Problem pojawia się wtedy, gdy zanosi się na uroczystą okazję, a my orientujemy się, że zasady savoir vivre’u są nam zupełnie obce, a my obawiamy się, że wygłupimy się w towarzystwie.

Niektórzy odrzucają tego typu reguły, postrzegając je jako zagrożenie dla swojej swobody. Tymczasem zasady te nie powstały, by stanowić dla nas problem. Przeciwnie – jeśli się nad tym zastanowimy, zorientujemy się, że często ułatwiają nam życie. Dzięki nim nie musimy zastanawiać się, jak powinniśmy zachować się w towarzystwie i nie boimy się, że się wygłupimy.

Savoir-vivre przy stole Pianka z Tanka Warszawa

Zacznijmy od zdania, którym wiele osób rozpoczyna wspólny posiłek. Wbrew powszechnemu przekonaniu, życzenie towarzyszom „smacznego” nie jest kulturalne, ponieważ stanowi sugestię, iż serwowane dania mogłyby być niesmaczne. Jednak jeśli inna osoba postanowi użyć tego popularnego zwrotu, należy grzecznie jej podziękować.

Kolejną kwestią jest rozpoczynanie posiłku. Nie zaczynamy jeść, zanim reszta towarzystwa nie otrzyma swoich talerzy. Zaś mężczyzna, który przyszedł na kolację z kobietą, nie powinien sięgać po sztućce wcześniej niż ona. Nie należy również jeść zbyt szybko – dostosowujemy tempo spożywania posiłku do pozostałych uczestników spotkania, ponieważ pusty talerz mógłby zostać zinterpretowany jako wywieranie na nich presji.

Savoir-vivre przy stole Pianka z Tanka Warszawa

Siedząc przy stole, należy pamiętać o zachowywaniu prawidłowej postawy. Na krześle powinniśmy siadać wyprostowani, opierając się na plecach oraz nie przenosząc ciężaru ciała na stół. Łokcie nie mogą znajdować się na blacie, a w czasie, w którym lewa ręka nie jest używana do jedzenia, należy oprzeć jej nadgarstek o krawędź stołu. Nogi zaś ustawiamy równolegle do siebie, nie krzyżując ich, nie oplatając nimi nóg krzesła, a także nie zakładając jednej na drugą. Savoir vivre jasno nakazuje nam prezentować się z godnością i elegancją w trakcie spożywania posiłku,

Pamiętajmy, że sztućce ułożone są w kolejności ich używania. To ułatwienie w savoir vivrze – nie musicie pamiętać jaki sztuciec podnieś w danym momencie. Oznacza to, że najpierw należy sięgać po te, które znajdują się najbardziej na zewnątrz, zaś przy kolejnych daniach używać tych położonych bliżej talerza. Jeśli raz podniesiemy łyżkę, widelec lub nóż ze stołu, nie należy ich na niego odkładać – powinny znajdować się wyłącznie w naszych dłoniach lub na talerzu. Po zakończeniu konsumpcji konkretnej potrawy układamy je „na godzinie piątej”, zaś po zjedzeniu zupy umieszczamy łyżkę na podstawce głębokiego naczynia lub bulionówki, w której została podana Dobrze wychowany człowiek nigdy nie wymachuje sztućcami podczas dyskusji, a także wie, czym należy spożywać określone dania. Do jedzenia kasz, ryżu, potraw mącznych i siekanych mięs wystarczy nam sam widelec, natomiast inne mięsa wymagają używania noża. Osobnym zagadnieniem są ryby – wbrew powszechnemu zwyczajowi nie jemy ich dwoma widelcami, zaś widelcem i szerokim nożem do oddzielania kolejnych porcji. Natomiast pieczywa nie kroimy, a odrywamy jego niewielkie kawałki i w razie potrzeby smarujemy masłem.

Nalewając wino do kieliszka, pozostawiamy naczynie na stole, zaś pijąc, trzymamy je za nóżkę, by nie ogrzewać napoju. Toasty dopuszczalne są tylko przy użyciu wina lub szampana, natomiast robienie tego wódką czy piwem jest w złym tonie. Pierwszy toast należy do gospodarza, a dopiero później mogą je wznosić inni uczestnicy przyjęcia. Wskazówki savoir vivru mówią, że nie należy proponować toastów jeszcze przed podaniem przystawki.

Savoir-vivre przy stole Pianka z Tanka Warszawa

Zanim skosztujemy jakiegokolwiek napoju, należy wytrzeć usta w serwetkę, by mieć pewność, że nie zostawimy ich śladu na szklance lub kieliszku. Alkohol należy spożywać powoli – opróżnienie całego naczynia naraz jest źle widziane. Jeśli czujemy się spragnieni, napijmy się wody, zamiast wychylać kieliszek trunku. Zakończenie posiłku powinno zostać zasygnalizowane przez gospodarzy – w tym momencie należy za niego uprzejmie podziękować.