Jak zorganizować imprezę firmową w restauracji?


Jak zorganizować imprezę firmową w restauracji?

Niektórym może się wydawać, że nawiązywanie bliższych znajomości w miejscu pracy nie ma większego sensu – nic bardziej mylnego! To właśnie od tego, jak dogadujemy się ze współpracownikami, w dużej mierze zależy nasza satysfakcja z wykonywanych obowiązków. Impreza firmowa to jeden ze sposobów na to, by zintegrować osoby należące do firmy. Ale jak to zrobić?

W pracy spędzamy niemałą część naszego życia. Nic więc dziwnego, że trudno być szczęśliwym, kiedy wizyty w firmie stanowią przykry obowiązek, a my codziennie wychodzimy z domu z grobową miną, zamiast z uśmiechem na ustach. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy może być niesprzyjająca atmosfera w biurze. Zespół tworzący przedsiębiorstwo powinien być zgraną grupą, która się lubi i szanuje. Jednak nie zawsze udaje się nawiązać tego typu więź, jeśli jedynym, co łączy pracowników, jest wspólne miejsce zatrudnienia.

Jak zmienić charakter relacji ze współpracownikami? Najskuteczniejszym i zarazem najprostszym sposobem jest spotkanie się w neutralnym miejscu, które nie kojarzy się jednoznacznie z zawodową sferą życia. Jednym z takich miejsc może być restauracja – w końcu trudno choć trochę się nie zrelaksować, siedząc w stylowym lokalu i zajadając znakomicie przyrządzone przysmaki. Impreza firmowa w restauracji jest więc znakomitym pomysłem na integrację zespołu. Ale jak ją zorganizować?

Na początku warto zaznaczyć, że aby impreza firmowa spełniła swoją funkcję, udział w niej musi być dobrowolny. Co to za zabawa, jeśli w oczach pracownika stanowi kolejny obowiązek służbowy? Pamiętajmy, że nasi podwładni są dorosłymi ludźmi, mającymi pełne prawo do swoich własnych spraw, zobowiązań i preferencji spędzania czasu poza pracą. Zmuszenie ich do „odbębnienia” spotkania to żadna sztuka, w przeciwieństwie do sprawienia, by sami chcieli przyjść. Oczywiście, nikt nie potrafiłby dogodzić wszystkim, jednak warto przeprowadzić choćby krótkie rozeznanie: co lubią członkowie naszego zespołu, co robią po godzinach? W porozumieniu z nimi warto także wybrać datę imprezy  – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko, że niemal nikt się na niej nie pojawi ze względu na wcześniejsze plany.

Spotkanie firmowe w restauracji Pianka z Tanka Warszawa

Drugim, niezwykle istotnym punktem, jest wybór odpowiedniego lokalu. Impreza firmowa musi się odbywać w ciekawym miejscu. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, z pewnością nie brakuje w nim restauracji, które świetnie nadają się do zorganizowania imprezy firmowej. Zanim zarezerwujemy konkretne miejsce, należy zorientować się, czy jest ono wystarczająco duże, by pomieścić planowaną liczbę osób. I odwrotnie: jeśli mamy w planach zamknięcie restauracji na czas przyjęcia, upewnijmy się, że mały zespół nie wyląduje w przepastnej sali, w której będzie czuł się nieswojo. Jeżeli naszych pracowników jest zaledwie kilku, lepiej będzie postawić na niewielką restaurację lub zdecydować się na rezerwację jednego stołu.

Spotkanie firmowe w restauracji Pianka z Tanka Warszawa

Kolejną kwestią jest menu. Miłym gestem będzie wzięcie pod uwagę ewentualnych nietolerancji pokarmowych lub ewentualnych diet eliminacyjnych, które stosują nasi pracownicy. Jeśli jest wśród ich kilku wegan, nie zapraszajmy ich do restauracji, w której podaje się wyłącznie krwiste steki – istnieje duże ryzyko, że wówczas po prostu się nie pojawią. Warto zrobić mały rekonesans i dowiedzieć się, jaką kuchnię preferują członkowie naszego zespołu. Nie chodzi tu o zorganizowanie „koncertu życzeń”, a raczej o zmaksymalizowanie szansy, że przynajmniej większość będzie zadowolona. Najbezpieczniejszym wyborem będzie restauracja o bardzo różnorodnym menu, zawierającym sałatki, makarony, dania mięsne i wegetariańskie. Sushi bar lepiej zostawić sobie na inną okazję.

Jeśli chcemy jeszcze bardziej przełamać lody, możemy pokusić się o zorganizowanie imprezy tematycznej. W tym wypadku warto wziąć pod uwagę zarówno wiek zapraszanych, jak i charakter firmy. Jeśli nie wymaga on pełnej powagi w każdej sytuacji, dobrze jest jak najbardziej przełamać schemat i nastrój znany z pracy. Kolorowe, tematyczne dekoracje oraz zabawne przebrania z pewnością od razu wprowadzą szampański klimat i pozwolą zostawić sprawy zawodowe za sobą. Kto nie uśmiechnąłby się, widząc własnego szefa w kowbojskim kapeluszu lub hawajskiej girlandzie z kwiatów? Impreza firmowa musi być długo pamiętana przez pracowników.

Spotkanie firmowe w restauracji Pianka z Tanka Warszawa

Jeżeli mamy ochotę, możemy pokusić się o rozdanie pracownikom papierowych zaproszeń – dzięki temu potraktują imprezę trochę bardziej poważnie i zobaczą, jak się staramy. Do nas należy decyzja o tym, czy zapraszać wszystkich samych, czy może z osobami towarzyszącymi. Ta druga opcja z pewnością jest bardziej kosztowna, jednak może sprawić, że pracownicy poczują się na przyjęciu nieco bardziej swobodnie i nie pomyślą, że jest to kolejny służbowy obowiązek. Ponadto będziemy mieli unikalną szanse poobserwować ich w nieco bardziej „prywatnym” wydaniu, poznać ich partnerów życiowych i dowiedzieć się o nich czegoś więcej. A przecież taka jest właśnie idea imprezy firmowej: odrzucenie oficjalnego tonu i stanie się nie tylko zespołem współpracowników, ale również paczką dobrych znajomych, którzy lubią wspólnie spędzać czas poza pracą.