Czy barman to zawód z przyszłością?


Czy barman to zawód z przyszłością?

Wiele osób traktuje pracę barmana mało poważnie – zawód ten bywa przystankiem na drodze do „prawdziwej” kariery oraz sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy podczas studiów. Tymczasem przyrządzanie drinków może być prawdziwą pasją i źródłem ogromnej satysfakcji. Czy można powiedzieć, że barman to zawód z przyszłością?

Często ulegamy pewnemu stereotypowi, według którego istnieje jeden, wspólny dla wszystkich model „poważnej” pracy. Zazwyczaj wiąże się z zatrudnieniem w biurze i koniecznością przychodzenia tam pod krawatem. Tymczasem taka kariera po prostu nie jest dla wszystkich. To, co jednemu daje ogrom radości i satysfakcji, drugiemu może wydawać się nudne i ograniczające. Nie każdy lubi rutynę, a spędzanie ośmiu godzin dziennie za biurkiem dla wielu stanowi istny koszmar. Wyobraźmy sobie więc, że istnieje posada, która pozwala na przychodzenie do pracy po południu, codzienny kontakt z nowymi ludźmi, słuchanie głośnej muzyki i nieskrępowane rozmowy… Wszystkie te rzeczy stanowią codzienność dla barmanów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że ta profesja to wieczne imprezowanie i brak odpowiedzialności. Przygotowywanie i serwowanie drinków to twórcza praca, która wymaga anielskiej cierpliwości, dobrego kontaktu z ludźmi i dobrego smaku. Wbrew pozorom, funkcja, którą wiele osób obejmuje trochę przez przypadek, może stanowić znakomity sposób na szczęśliwe, pełne pasji życie.

W naszym kraju funkcjonuje ok. 23000 barów, w których znalazło zatrudnienie ok. 30000 barmanów. By zająć to stanowisko, na ogół nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego oraz doświadczenia w branży gastronomicznej. Z tego powodu praca za barem kojarzy się z czymś, co robią studenci, którym brakuje gotówki na własne utrzymanie lub imprezy w akademiku. Nie oznacza to jednak, że każdy poradziłby sobie na tej pozycji. Profesjonaliści muszą opanować do perfekcji kompleksową obsługę klienta, umieć przyrządzić pyszne drinki, a oprócz tego powinni być zawsze uśmiechnięci i otwarci. Często mówi się, ze praca barmana przypomina funkcję psychologa. Oczywiście, takie porównania jest sporym nadużyciem, a rad udzielonych przez pracownika baru nie należy traktować aż tak poważnie, jednak trudno zaprzeczyć, że wielu klientów udaje się do tego typu lokalu po to, by z kimś porozmawiać, wygadać się i wyrzucić negatywne emocje lub poznać nowych ludzi. To właśnie barman jest osobą, która tworzy atmosferę miejsca, w którym jest zatrudniony. Musi umieć wysłuchać, bez problemu nawiązywać przyjazną konwersację, ale jednocześnie powinien wykazywać się niezwykłym taktem oraz wyczuciem, by nie narzucać się klientom, którzy sobie tego nie życzą. Bardzo przydaje się umiejętność płynnego porozumiewania się w obcych językach, zwłaszcza po angielsku. Niektóre bary wymagają od swoich pracowników wykształcenia średniego o profilu gastronomicznym, jednak nie jest to reguła. Natomiast jeżeli chcemy robić karierę w tego typu miejscu, obowiązkowo musimy posiadać aktualne badania Sanepidu. Z czasem, kiedy odkryjemy w sobie pasję do robienia drinków, możemy udać się na szkolenie dla barmanów organizowane przez Stowarzyszenie Polskich Barmanów. Tego typu kurs kończy się uzyskaniem dyplomu SPB-PBA z angielskim certyfikatem honorowanym w innych krajach.

Zawód barmana Pianka

Aby zostać barmanem, z pewnością trzeba posiadać wysokie kompetencje społeczne i określone cechy osobowości. Nie odnajdą się w tym zawodzie osoby zamknięte, nieśmiałe, pozbawione poczucia humoru i nielubiące innych ludzi. Dobry barman to osoba o wysokiej kulturze osobistej, kreatywna, uczciwa, potrafiąca stworzyć wokół siebie przyjazną atmosferę. Jako że jest to praca samodzielna, osoba zatrudniona na tej pozycji musi być sumienna, obowiązkowa i zorganizowana. Jako że funkcja ta obarczona jest ryzykiem popadnięcia w nałóg (niestety, wciąż wielu barmanów spożywa alkohol podczas wykonywania swoich obowiązków), należy być asertywnym, zdyscyplinowanym i odpornym na pokusy. Niektórzy myślą, że praca barmana jest mało rozwijająca, jednak jeśli chcemy być dobrzy w swoim fachu, musimy odznaczać się ciągłą chęcią zdobywania wiedzy. Tylko ktoś gotowy na nieustanne poszerzanie swoich kompetencji, regularnie uczestniczący w branżowych kursach, ma szasnę awansować i zarabiać coraz więcej.

Warto podkreślić, że praca barmana nie jest dla każdego. Możliwość późnego wstawania wiąże się z nietypowymi dniami i godzinami aktywności. Innymi słowy: barman pracuje wtedy, kiedy inni odpoczywają, a więc wieczorami i weekendy. Warunkiem kariery w tym zawodzie jest więc elastyczność i dyspozycyjność. Jako że większość czasu spędza się na stojąco, trzeba być również osobą zdrową i sprawną.

Barmani zatrudniani są w rozmaitych lokalach gastronomicznych: barach, pubach, kawiarniach, restauracjach, klubach, dyskotekach, hotelach, kasynach, a nawet na statkach. Poza standardowymi zarobkami mogą liczyć na hojne napiwki, które nierzadko stanowią połowę łącznego wynagrodzenia. Jak widać, jest to więc zawód z przyszłością, który może stanowić świetny pomysł na karierę, o ile jesteśmy pełni pasji i pracowici.

Pianka bar