Najlepsza polska kuchnia


Najlepsza polska kuchnia

Chyba nie ma osoby, która przyjechałaby do naszego kraju i nie zachwyciła się tradycyjnymi pierogami czy rosołem. Z kolei bigos, żurek czy ogórki kiszone wzbudzają liczne kontrowersje. Nie da się ukryć, że polska kuchnia jest specyficzna: ciężka, kaloryczna i oparta na węglowodanach. Jednocześnie naprawdę trudno się jej oprzeć! Jakie dania są najbardziej charakterystycznymi elementami polskiej kuchni? Czym najchętniej zajadają się obcokrajowcy i czego warto spróbować podczas pobytu w Polsce?

Tradycyjna polska kuchnia

Tradycyjna kuchnia każdego kraju stanowi niezwykle istotną część jego dziedzictwa kulturowego. Na co dzień nie zawsze mamy świadomość tego, jak bardzo jesteśmy przywiązani do swojego sposobu odżywiania i typowych potraw. Dopiero podczas dłuższych pobytów za granicą odczuwamy brak pierogów, kotleta schabowego czy ziemniaków z koperkiem. Oczywiście, nie każdy Polak jest wielbicielem bigosu czy żurku. W dodatku pod wpływem mody na różnego rodzaju diety i zdrowy tryb życia wielu z nas postanowiło ograniczyć tłuste, ciężkie i pełne węglowodanów potrawy. Mimo to, mało kto z nas wyobraża sobie święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnego barszczu z uszkami czy pierogów z kapustą i grzybami lub Wielkanocy bez żurku i białej kiełbasy. Nasza tradycja jest częścią nas i powinniśmy ją pielęgnować. Zwłaszcza, że polska kuchnia i jej potrawy cieszą się dużym powodzeniem również wśród obcokrajowców.

 

Polska kuchnia - Restauracja pianka z tanka

Typowa słowiańska kuchnia bazuje przede wszystkim na węglowodanach i jest dość ciężka. W dodatku, wbrew aktualnie panującym trendom, nie brakuje w niej mięsa i tłuszczu. Być może właśnie dlatego tak często typowe polskie posiłki bywają popijane wódką, która ułatwia ich trawienie. Ze względu na duży poziom zalesienia terenów naszego kraju chętnie wykorzystujemy takie produkty jak grzyby, zioła, orzechy czy owoce. Wiele potraw bazuje na zbożach: przeciętny Polak przepada za chlebem, kaszami oraz takimi potrawami mącznymi jak pierogi, kopytka, racuchy czy kluski śląskie.

Wśród mięs królują wieprzowina i drób. Tradycyjnie wykorzystuje się wszystkie jadalne części ubijanych zwierząt, a więc nie tylko mięso, ale również podroby, a nawet krew, z której przyrządzane są kaszanka i czernina. Polacy uwielbiają rozgrzewające zupy. Na naszych stołach często goszczą m.in. żurek, zupa, pomidorowa, rosół, krupnik, szczawiowa, barszcz, grochówka czy kapuśniak. Lubimy również produkty mleczne: twaróg, masło czy śmietanę. Jako że duża część roku nie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, chętnie spożywamy owoce pod postacią różnego rodzaju przetworów, np. dżemów, konfitur, powideł oraz nalewek. Wśród warzyw królują ziemniaki, buraki, kapusta, rośliny strączkowe, ogórki, rzepa i kalarepa.

Wpływy na kuchnię

Różnorodność, jaką charakteryzuje się polska kuchnia,  wynika przede wszystkim z historii naszego kraju i licznych wpływów z innych części świata. Wiele dań, które uważamy za typowo „nasze”, w  rzeczywistości jest wspólnych dla kuchni kilku krajów. Dotyczy to zwłaszcza kuchni z Kresów Wschodnich, gdzie przed wojną mieszkali zarówno Polacy, jak i Żydzi, Ukraińcy czy Białorusini. To z kuchni ukraińskiej i białoruskiej pochodzą tzw. pierogi ruskie (które w Ukrainie nazywane są warenikami), kutia bożonarodzeniowa, barszcz ukraiński czy cepeliny (inaczej kartacze). Z kolei Żydom zawdzięczamy kugel, śledzie z różnymi dodatkami czy rybę w galarecie.

Polska kuchnia - Restauracja pianka z tanka

Polacy lubią zdecydowane smaki. Wśród ostrych dań możemy znaleźć chrzan, szczypiorek, cebulę, musztardę oraz pieprz. Chętnie wykorzystujemy także produkty kwaskowate, takie jak śmietana i kiszonki. Te ostatnie stanowią dość kontrowersyjną część polskiej kuchni i mają równie wielu wielbicieli, co przeciwników. W naszej tradycyjnej, rodzimej kuchni nie brakuje zresztą potraw, które wzbudzają skrajne opinie. Oprócz kiszonej kapusty czy ogórków (które przez wielu uważane są po prostu za zepsute) należą do nich choćby maślanka, bigos, flaki, smalec czy kaszanka.

 

Na szczęście jest też wiele polskich dań, którymi możemy bez obaw chwalić się przed przybyszami z innych krajów. Należy do nich między innymi jeden z największych klasyków, czyli kotlet schabowy, najczęściej podawany z ziemniakami i kapustą. Schab należy rozbić tak, by był jak najcieńszy i usmażyć w panierce na złoto. Najlepiej, by był jak największy – powinien zajmować około połowy talerza. Najlepszymi dodatkami są młode, gotowane ziemniaki posypane koperkiem oraz zasmażana kapusta. Innym polskim przysmakiem jest żurek, czyli zupa przyrządzana na zakwasie z mąki razowej, gotowany z grzybami i serwowany z jajkiem na twardo, kiełbasą i ziemniakami. Będąc w naszym kraju, nie można również zapomnieć o skosztowaniu rosołu. Jest to niezagęszczany wywar mięsno-warzywny, gotowany przez kilka godzin. Najczęściej podaje się go z makaronem, jednak równie dobrze smakuje z innymi rodzajami klusek, a niektórzy jadają go także z ziemniakami lub plackiem.

Polska kuchnia - Restauracja pianka z tanka

Najbardziej znanym i lubianym za granicą polskim klasykiem są zaś pierogi, czyli kawałki elastycznego, cienko rozwałkowanego ciasta nadziewane różnymi dodatkami, m.in. kapustą z grzybami, mięsem, farszem ruskim (przygotowywanym z twarogu i ziemniaków), serem na słodko czy owocami. Po ugotowaniu można zaserwować je ze skwarkami, smażoną cebulką lub słodką śmietaną.